Connect with us

CELEBRITY

Kultowy program “Zrób to sam” oglądały miliony. Adam Słodowy na stałe zapisał się w pamięci widzów

Published

on

10 grudnia 2019 r. zmarł Adam Słodowy, dla pokolenia 45+ był symbolem pomysłowości. W latach PRL, gdy brak było wszystkiego, uczył Polaków, jak można zrobić coś z niczego. Jego programy telewizyjne o majsterkowaniu “Zrób to sam”, emitowane przez 24 lata, wspominane są do dziś.

Adam Słodowy robił wszystko – od prostych zabawek, latawców czy karmników dla ptaków, poprzez meble i sprzęty codziennego użytku, urządzenia elektryczne, po samochód, przyczepę kampingową, czy altanę na działkę. Specyfiką jego pomysłów było to, że swoje konstrukcje starał się robić z odpadów, złomu czy wręcz śmieci, przy użyciu prostych narzędzi. Przez lata uczył Polaków samodzielności i niestandardowego wykorzystania materiałów. Pokazywał, że wcale nie trzeba mieć wielkich umiejętności, specjalistycznych narzędzi czy najlepszych materiałów. Wystarczą chęci i zapał.

Majsterkowanie było pasją Słodowego. Przez 24 lata (1959-83) prowadził w telewizji autorski program “Zrób to sam”. Choć w telewizji wówczas nie przywiązywano do tego wielkiej wagi, ekranowy wizerunek Słodowego emanował szczerością, ciepłem, skromnością i spokojem, zapewniając mu sympatię widzów. Był również autorem książek i scenariuszy filmów animowanych o majsterkowaniu, m.in. “Pomysłowy Dobromir” i “Pomysłowy wnuczek”.

Adam Słodowy urodził się 3 grudnia 1923 r. w Czarnkowie. Po wybuchu II wojny światowej, w czasie okupacji niemieckiej pracował w fabryce maszyn rolniczych. W 1944 r. wstąpił na ochotnika do wojska. Służył w 12. Dywizji Piechoty w Szczecinie i z akt znajdujących się w Instytucie Pamięci Narodowej wiadomo, że po dwóch latach był już podporucznikiem. W latach 1950–58 wykładał w Oficerskiej Szkole Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie, a następnie w Wojskowej Akademii Technicznej. Z wojska odszedł w 1958 r. w stopniu majora.

“Jeżeli mam reflektor w dobrym stanie, to żadna sztuka dobudować resztę”
W cywilu zajął się popularyzacją majsterkowania i od razu stał się sławny. W 1958 r. zaprezentował zbudowany przez siebie samochód, który nazwał Jaga. W jednym z wywiadów telewizyjnych powiedział: “W 1946 roku w składnicy złomu znalazłem reflektor samochodowy. Przyszedłem do domu i mówię do żony: jeżeli mam reflektor w dobrym stanie, to żadna sztuka dobudować resztę”.

archiwalne odcinki “Zrób to sam” można obejrzeć na portalu YouTube.

“W latach 60., 70. i 80. wszyscy chcieli być tak zręczni jak Adam Słodowy i składać te wszystkie pomysłowe i atrakcyjne zabawki czy udoskonalenia domowe” – powiedział PAP Wojciech Przylipiak, badacz kultury popularnej, autor książek m.in. “Czas wolny w PRL”.

“Mnie irytowało, że gdy chciałem zbudować to, co on pokazywał w programie ‘Zrób to sam’, to mi tak łatwo nie wychodziło” – dodał. “Adam Słodowy, mimo statyczności jego programów i nauczycielskiego tonu, postrzegany był jak dobry wujek albo dziadek, który mówi: +chodź, usiądziemy i pokażę ci, jak coś fajnego zrobić+” – tłumaczył Przylipiak.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2024 USAvybes