Connect with us

CELEBRITY

Odmówili Franciszkowi. Ci biskupi nie chcieli być kardynałami i nie wezmą udziału w konklawe

Published

on

Po śmierci lub rezygnacji papieża, władza nad Kościołem katolickim spoczywa w rękach Kolegium Kardynalskiego. Jego najważniejszym zadaniem jest wybór nowej głowy Kościoła katolickiego. Kardynałów wskazuje papież, a obdarzenie duchownego tą godnością uchodzi za wielki zaszczyt. Nie wszyscy hierarchowie decydują się jednak na przyjęcie kapelusza kardynalskiego. W ostatnich latach z taką sytuacją mieliśmy do czynienia dwa razy.

Czym jest Kolegium Kardynalskie?
Kolegium Kardynalskie składa się z hierarchów osobiście wskazanych przez papieża. Członkowie tego gremium są nazywani “Książętami Kościoła” i mają pomagać papieżowi w zarządzaniu nie tylko kurią rzymską, ale całą wspólnotą wiernych. Obecnie Kolegium Kardynalskie liczy 252 osoby, w tym pięciu Polaków: kard. Stanisława Dziwisza, kard. Kazimierza Nycza, kard. Stanisława Ryłkę, kard. Konrada Krajewskiego oraz kard. Grzegorza Rysia. Najważniejszym zadaniem Kolegium Kardynalskiego jest wybór nowego biskupa Rzymu. Nie wszyscy kardynałowie mają jednak prawo udziału w konklawe. Elektorami są jedynie kardynałowie, którzy w dniu śmierci lub rezygnacji papieża nie ukończyli 80. roku życia oraz nie zostali pozbawieni prawa udziału w konklawe. Obecnie jest 135 kardynałów elektorów.

Symbolem kardynalatu jest czerwień. Kolegium Kardynałów zarządza Kościołem w czasie wakatu na Stolicy Apostolskiej. Kolegium nie ma jednak prawa mianować biskupów. Po śmierci lub rezygnacji papieża szczególnie ważną rolę odgrywa jeden z członków Kolegium – kardynał kamerling. Jego rolą jest zadbanie o doczesne dobra Stolicy Apostolskiej oraz o administrację Watykanu. Nadzoruje on również przygotowania do konklawe.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2024 USAvybes