CELEBRITY
Polak o kulisach przylotu Trumpa juniora na Grenlandię. “Połączył się z ojcem”
Wśród Grenlandczyków pojawiły się sceptycyzm i ostrożność – mówi WP Adam Jarniewski, Polak mieszkający na Grenlandii, komentując reakcje na zapowiedzi Donalda Trumpa. Nasz rozmówca zdradził również kulisy wizyty na wyspie Trumpa juniora.
Donald Trump w trakcie wtorkowej konferencji wielokrotnie zaskoczył swoimi deklaracjami. Jeszcze przed inauguracją swojej prezydentury nie wykluczał interwencji wojsk wobec Grenlandii, którą widzi jako część USA.
Tego dnia jego syn Donald Trump Jr. przyleciał samolotem ojca do Nuuk, stolicy Grenlandii. Media poinformowały, że planuje spotkać się z lokalnymi politykami popierającymi niepodległość wyspy.
Te wydarzenia odbiły się echem na świecie, wywołując również poruszenie wśród Grenlandczyków. Swoimi przemyśleniami w tym temacie podzielił się z nami autor bloga Poznaj Grenlandię i nauczyciel Adam Jarniewski, który na największej wyspie świata mieszka już prawie 20 lat.
Generalnie rzadko zdarza mi się rozmawiać na Grenlandii o geopolityce. Podchody Trumpa zmieniły nieco ten stan rzeczy, chociaż i tak nadal jest zapewne wiele osób, które nie mają na ten temat wyrobionej opinii. Reakcje na “zainteresowanie” Donalda Trumpa Grenlandią są oczywiście mieszane – tłumaczy Adam Jarniewski.
Myślę, że kategorycznie należy tu oddzielić propozycję handlową z 2019 od wizji bliższej współpracy z USA – zaznacza.
Jak podkreśla, na tę pierwszą zareagowano w sposób typowy dla grenlandzkiej mentalności i podejścia do życia, czyli z humorem. – W ten sposób Grenlandczycy wydawali się wyrażać swoje zdziwienie, ale i dystans wobec tej nietypowej inicjatywy. Pojawiły się również głosy oburzenia, bo nikt nie wyobraża sobie bycia towarem na sprzedaż – dodaje nasz rozmówca.
Jarniewski opisuje, że po pierwszych zapowiedziach i podchodach Trumpa w rozmowach Grenlandczyków i w mediach społecznościowych przeważały reakcje satyryczne jak np. fotomontaże przedstawiające Donald Trump Tower w centrum Nuuk czy Grenlandię z szyldem For Sale. – Moi znajomi żartowali również, by przed kupnem Trump zapłacił zaległe czynsze za korzystanie z bazy wojskowej w Thule. Całe to show zakończyło się wizytą w Nuuk znanego amerykańskiego komika Conana O’Briena – relacjonuje.