Connect with us

CELEBRITY

Prof. Piotr Śliwiński: w Szekspirze Barańczaka rozpoznajemy kogoś, kto jest nam bliski [WYWIAD]

Published

on

Trzeba wyróżnić jego ambicję, aby przetłumaczyć całego Szekspira. Nie dlatego, że nie był przetłumaczony, ale dlatego, że tak wielkich pisarzy trzeba co pewien czas tłumaczyć na nowo – mówił prof. Piotr Śliwiński o zmarłym 10 lat temu – 26 grudnia 2014 roku – poecie, krytyku i tłumaczu literatury angielskiej Stanisławie Barańczaku.

Polska Agencja Prasowa: Stanisław Barańczak przez wiele lat był związany z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jak mocno angażował się w życie uniwersytetu?

Prof. Piotr Śliwiński: Barańczak przez kilka lat pracował na uniwersytecie, został zatrudniony jeszcze zanim skończył studia. Już w tym momencie miał publikacje i wyróżniał się pod wszystkim względami. Był bardzo zaangażowany w ówczesnym zakładzie teorii literatury, którym kierował historyk i teoretyk literatury, teatru i dramatu prof. Jerzy Ziomek – to było znakomite otoczenie. Potem połączył swoją działalność literacką i naukową z działalnością polityczną. Po 1977 roku został współzałożycielem kwartalnika “Zapis”, czyli pierwszego po wojnie pisma literackiego, które wychodziło poza zasięgiem cenzury. Tytuł nawiązywał do praktyk ówczesnej cenzury. Na nazwiska niepożądanych osób – w tym wypadku interesują nas pisarze – nakładano tzw. zapis cenzorski, który równał się zakazowi publikacji prac tych pisarzy w wydawnictwach, czasopismach czy gazetach. Zapis poniekąd wymazywał także nazwiska tych osób z przestrzeni publicznej, co oznaczało zakaz pisania o nich. Barańczaka też objął zapis cenzorski. On i inni pisarze objęci lub zagrożeni zapisem założyli czasopismo literackie pod takim właśnie tytułem. Na Barańczaka spadły represje rozmaitego typu i najcięższą z nich było usunięcie z pracy na uniwersytecie. Służba bezpieczeństwa znalazła sposób na to, żeby obciążyć go odpowiedzialnością za rzekome przekroczenie pewnych reguł społecznych. Po 1980 roku ta praca oczywiście byłaby przywrócona, ale w rzeczywistości otrzymał już wtedy propozycję pracy na Uniwersytecie Harvarda w Stanach Zjednoczonych, na którą przystał. To niekoniecznie musiała być praca na zawsze, ale w Harvardzie zaprezentował się bardzo dobrze i pozostał tam do końca swojej aktywności zawodowej.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CELEBRITY11 hours ago

Utopili 4-letniego Michałka w lodowatej Wiśle. Dziecko umierało 240 sekund. Potworne morderstwo w stolicy

CELEBRITY11 hours ago

Prokuratorzy federalni otrzymali polecenie, aby domagać się kary śmierci dla Luigiego Mangione, mężczyzny oskarżonego o zastrzelenie dyrektora generalnego UnitedHealthcare Briana Thompsona.

CELEBRITY12 hours ago

Zaatakowali oczko w głowie Putina. Cała Rosja jest sparaliżowana

CELEBRITY14 hours ago

Millie Bobby Brown twierdzi, że nie ma „wielu przyjaciół”, ponieważ dorastała jako dziecko-aktorka: „Przegapiłam kilka rzeczy”

CELEBRITY15 hours ago

Jaki mądrzył się po angielsku i już żałuje. TA ostra riposta powinna dać mu do myślenia. „Jak pan śmie?”

CELEBRITY15 hours ago

Węgrzy podjęli decyzję, Romanowski zaciera ręce. U Orbana włos mu z głowy nie spadnie! „Konieczny krok”

CELEBRITY2 days ago

Posłanka reaguje na słowa Sławomira Mentzena. “Może zmienić życie kobiet w piekło”

CELEBRITY2 days ago

Ogromny pożar hali magazynowej na Białołęce. Wielka, czarna chmura nad Warszawą

CELEBRITY2 days ago

Iga Świątek Drops Her 24th Birthday Wishlist and #6 Is So Out-of-the-Box, Fans Can’t Stop Talking About It!

CELEBRITY2 days ago

Niesamowity występ Ewy Pajor. Gol za golem! To był nokaut [WIDEO]

CELEBRITY3 days ago

„Bardzo lubię jak Magda mówi po hiszpańsku!” Mąż Magdaleny Biejat zdradza, co myśli o kandydaturze żony na prezydenta Polski

CELEBRITY3 days ago

Szok! Agnieszka Lubicz z “Klanu” przechodzi do “Na Wspólnej”! Odejdzie, jak Bursztynowicz?

Copyright © 2024 USAvybes