CELEBRITY
Robią to podczas snu. “Były osoby, które w trakcie somnambulizmu wyskoczyły przez okno”
Potrafią pójść do lodówki i wziąć do jedzenia coś, co jest niejadalne albo w kuchni przygotowywać posiłki. Były osoby, które w trakcie somnambulizmu wyskoczyły przez okno. Jedna zrobiła to bez otwarcia wcześniej tego okna i pokaleczyła się o szybę, doszło też do złamań kończyn – o tym, jak zachowują się lunatycy i dlaczego nie można budzić osób w stanie półsnu opowiada WP abcZdrowie psychiatra prof. Adam Wichniak.
Joanna Rokicka, WP abcZdrowie: Jedną z najbardziej fascynujących zdrowotnych przypadłości jest somnambulizm. Proszę powiedzieć, czym jest lunatykowanie i co może być jego przyczyną? Prof. dr hab. n. med. Adam Wichniak, lekarz psychiatra, neurofizjolog kliniczny, profesor w III Klinice Psychiatrycznej i Ośrodku Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie: Somnambulizm jest parasomnią, a dokładniej zaburzeniem, które polega na występowaniu nieprawidłowej aktywności ruchowej podczas głębokiego snu nREM. Oznacza to, że im głębiej śpimy, tym większe jest ryzyko, że dojdzie do takiego stanu.
Normalnie powinno być tak, że jeżeli coś dzieje się w nocy, co zakłóca sen, to powinniśmy się obudzić. Natomiast parasomnie snu głębokiego, nazywane też zaburzeniami wybudzenia, polegają na tym, że jeżeli coś wybudza ze snu – emocje, hałas, głód, potrzeby fizjologiczne, to nie dochodzi to pełnego wybudzenia ze snu czyli powrotu do prawidłowego czuwania, tylko następuje stan wybudzenie częściowego, czyli stanu niepełnej świadomości.