CELEBRITY
“Roszczenia? Byłyby bezzasadne”. Eksperci komentują zaskakujący ruch rządu
Stacje TVN i Polsat mają wkrótce znaleźć się w wąskim gronie firm strategicznych, chronionych m.in. przed niebezpiecznym dla państwa przejęciem. Prawnicy, z którymi rozmawiał money.pl, oceniają, że taki ruch – w przypadku roszczeń przed sądami – można skutecznie uzasadnić.
W środę premier Donald Tusk ogłosił, że rządzący wpiszą dwie największe prywatne stacje telewizyjne – TVN i Polsat – do wykazu firm strategicznych dla Polski. Deklaracja szefa rządu padła po nagłośnieniu doniesień o rzekomej sprzedaży stacji TVN węgierskiemu funduszowi powiązanemu z Viktorem Orbanem. Premier zapowiedział, że stosowne rozporządzenie będzie gotowe w przyszłym tygodniu, a więc jeszcze przed świętami.
Tego samego dnia potwierdził to wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. “Nie będzie w Polsce żadnej tolerancji dla siania dezinformacji. Jeśli ktoś myślał za wschodnią granicą, że rząd będzie biernie przyglądał się zakusom na wrogie przejmowanie mediów w Polsce to się grubo mylił. TVN i Polsat już w przyszłym tygodniu będą umieszczone w wykazie firm strategicznych, a kolejne zabezpieczenia dotyczące cyberprzestrzeni i dezinformacji już niebawem” – napisał na platformie X.
O ten ruch rządu zapytaliśmy ekspertów specjalizujących się w prawie handlowym. W ocenie prof. Michała Romanowskiego z kancelarii Romanowski i Wspólnicy w przypadku wpisania telewizji na listę firm strategicznych przesłanka dotycząca bezpieczeństwa publicznego może zostać skutecznie udowodniona przez państwo.
– Dziś, by utrzymać wolny rynek, musimy zadbać o bezpieczeństwo. Państwa UE mają swobodę w jego określaniu – mówi prof. Michał Romanowski i wyjaśnia, że chodzi o ustawę o kontroli inwestycji zagranicznych.
– Jeżeli jest to uzasadnione porządkiem publicznym lub wymaga tego bezpieczeństwo publiczne, ustawa odwołuje się do artykułu 4 ust. 2 Traktatu o ustanowieniu Unii Europejskiej. W tych przypadkach daje on swobodę państwom członkowskim ws. ograniczania działalności gospodarczej – mówi prawnik.
Kontekst bezpieczeństwa państwa decydujący
Ekspert przytacza wydarzenia z ostatnich lat i miesięcy – poczynając od pandemii, przez pełnoskalową wojnę Rosji w Ukrainie, po niedawne wybory prezydenckie w USA, ale i unieważnienie pierwszej tury wyborów prezydenckich w Rumunii, którą wygrał prorosyjski kandydat Calin Georgescu.