CELEBRITY
Skandal: niemieccy sponsorzy campusu Trzaskowskiego prowadzili kilkudniowe rozmowy z lobbystą Putina
Pod koniec października w Cadenabbii nad jeziorem Como, w letniej rezydencji Fundacji Adenauera we Włoszech, odbyło się kilkudniowe spotkanie przedstawicieli tej Fundacji z prorosyjskimi lobbystami. Wśród uczestników spotkania był m.in. czołowy niemiecki apologeta putinowskiego reżimu Alexander Rahr, który pracował na zlecenie Gazpromu przy projekcie Nord Stream 2. Przypomnijmy, że finansowana z niemieckiego budżetu Fundacja Adenauera od lat wspiera Campus Rafała Trzaskowskiego.
Jak pisze niemiecki magazyn “Focus” – Fundacja Adenauera, partyjny think tank CDU, zorganizowała parę tygodni temu kilkudniowe spotkanie w Cadenabbii we Włoszech, w letniej rezydencji Fundacji. Tytuł konferencji brzmiał: „Wojna czy pokój? Rosja i nowa rzeczywistość geopolityczna po 24.02.2022 ”.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. znani z działań na rzecz Rosji były lobbysta Gazpromu Alexander Rahr oraz działacz CDU Ronald Pofalla, w latach 2009–2013 szef Urzędu Kanclerza Federalnego.
Obserwuj nas w Google News. Kliknij w link i zaznacz gwiazdkę
Rahr to historyk i politolog, który w latach 2004-2015 był ważną postacią w Dialogu Petersburskim (organizacja “dialogu” rosyjsko-niemieckiego), autor słów: “Nie wolno nam pozwolić, by kraje takie jak Polska czy Ukraina dyktowały naszą politykę wobec Rosji, mimo naszej winy wobec nich z powodu II wojny światowej”. Od 2012 do 2015 roku był głównym doradcą Wintershall Holding GmbH, mającej bliskie powiązania z Gazpromem, oraz doradcą prezesa Niemiecko-Rosyjskiej Izby Handlowo-Przemysłowej. Jest członkiem rosyjskiego klubu dyskusyjnego „Wałdaj”. Od 2014 roku był zastępcą przewodniczącego, a następnie członkiem rady doradczej Stowarzyszenia Rosyjskiego Biznesu w Niemczech. Od 2015 r. jest doradcą Gazpromu w Brukseli do spraw UE. Jest też honorowym profesorem Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (MGIMO) i Moskiewskiej Szkoły Ekonomii. W 2019 r. Rahr otrzymał Order Przyjaźni Federacji Rosyjskiej za zaangażowanie w stosunki niemiecko-rosyjskie.
Z kolei Pofalla był szefem (ze strony niemieckiej) Dialogu Petersburskiego. To najistotniejsza niemiecko-rosyjska inicjatywa dyplomatyczna, prowadzona na najwyższym szczeblu. Ustanowili ją w 2001 r. prezydent Rosji Władimir Putin i ówczesny kanclerz Niemiec – a dziś rosyjski lobbysta – Gerhard Schröder. Sponsorem wydarzenia była właśnie… Fundacja Adenauera. W wywiadzie dla “Passauer Neue Presse” z 21 stycznia 2022 r. Gabriele Krone-Schmalz – członek i ekspert organizacji kierowanej przez Pofallę, próbowała winą za zbrodnicze działania Rosji wobec Ukrainy obarczać… Zachód. “Moim zdaniem niebezpieczeństwo [wojny] jest w tej chwili większe niż od dłuższego czasu. I to nie dlatego, że Rosja najeżdża na Ukrainę czy nawet chce «podporządkować» sobie Europę, jak obawiają się niektórzy, ale dlatego, że w tej gorącej sytuacji każde małe nieporozumienie może wywołać katastrofę. […] nie należy przedstawiać Rosji jako wielkiego światowego demona, który stoi za wszystkimi konfliktami na świecie. To szybko prowadzi do teorii spiskowych” – stwierdziła Krone-Schmalz. Niemiecka przedstawicielka Dialogu Petersburskiego dodała: “Rosyjskie żądania nie odnoszą się do podbojów terytorialnych, ale do gwarancji bezpieczeństwa. A jeśli o to chodzi, to powinno to być wykonalne. Tu potrzebna jest polityczna kreatywność”.